Rośliny ogrodowe i balkonowe
ogrody i trawniki - aranżacje
zielone aranżacje - balkony i werandy
szklarnie, ogrody zimowe

Aloes

Liście aloesuAloes w naszych warunkach nie jest w stanie przetrwać zim w ogrodzie, stąd uprawiamy go tylko jako roślinę doniczkową. W Polsce spotkać można dwa gatunki: aloes pospolity i aloes drzewiasty. Aloes drzewiasty w warunkach naturalnych osiąga średnio do 5 m wysokości, natomiast w mieszkaniach dorasta do 1 m. Roślina wytwarza wzniesioną łodygę, na której znajdują się bezogonkowe, mięsiste liście. Aloes pospolity ma liście ułożone w różyczkę. Niestety coraz rzadziej aloes gości w naszych domach. A szkoda, bo jest to cenna roślina lecznicza, którą warto „mieć pod ręką”, chociażby na wypadek poparzenia.

czytaj więcej

Zabezpieczamy rośliny na czas urlopu

Podlewanie kwiatówCo roku w lipcu rozpoczyna się okres wakacyjno-urlopowy. Wiele osób planujących wyjazdy ma teraz problem, co zrobić z roślinami zdobiącymi mieszkanie. Można oczywiście poprosić kogoś z rodziny, przyjaciela albo chociażby zaufanego sąsiada, by od czasu do czasu wpadł do naszego mieszkania i podlał nasze roślinki. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy uczynnego sąsiada? Czy nasze rośliny i kwiaty są skazane na suszę?

czytaj więcej

Majeranek ogrodowy

MajeranekMajeranek ogrodowy (Origanum majorana) jest rośliną roczną lub dwuletnią, wysokości 30-50 cm. Ma małe, jajowate liście. Białawe lub lila kwiaty są zebrane w nibyokółki otoczone liśćmi przykwiatowymi (podsadkami) i tworzą podbaldachy na szczytach pędów. Cała roślina jest owłosiona. Majeranek występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, uprawia się go w Hiszpanii, na Węgrzech, a także w Polsce.

czytaj więcej

Nawadnianie roślin

PodlewanieJest wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jakie trzeba wykonać, zajmując się roślinami. Podlewanie, zraszanie, nawożenie, przesadzanie, cieniowanie, przycinanie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów itp. Każda z tych czynności jest niezmiernie ważna dla zdrowego funkcjonowania rośliny, dla jej optymalnego wzrostu i rozwoju. Bardzo istotne jest to szczególnie w odniesieniu do roślin doniczkowych. Prawidłowe nawadnianie oznacza nie tylko pamięć o podlewaniu. Warto zdawać sobie sprawę, że zbytni zalew rośliny może być dla niej równie szkodliwy, jak i przesuszenie. Jak podlewać i zraszać rośliny?

czytaj więcej

Ogródek ziołowy

Zioła w domuPrzydomowa uprawa ziół to najlepszy sposób na zapewnienie sobie stałych dostaw aromatycznych i zdrowych przypraw. Uprawę i pielęgnację ziół rozwinęli na naszych ziemiach mnisi. Szczególne zasługi mają na tym polu benedyktyni, znani także szeroko z uprawy warzyw i owoców. Zakonnicy doskonale znają działanie ziół i umieją to wykorzystać. To ogrody przyklasztorne położyły podwaliny pod nowoczesny ogród ziołowy.

czytaj więcej

Zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze

Zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze

Mocno eksploatowana gleba, czy to na polu, w ogrodzie, czy na działce szybko traci wartości odżywcze niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu, czyli makro i mikroelementy. Wyjałowiona gleba to brak warzyw, owoców, kiepskiej jakości trawnik, narażone na choroby iglaki. Kupując nawóz musimy zwrócić uwagę, czy posiada najważniejsze dla roślin składniki oraz określić, czego może brakować naszym uprawom.

czytaj więcej