Rośliny ogrodowe i balkonowe
ogrody i trawniki - aranżacje
zielone aranżacje - balkony i werandy
szklarnie, ogrody zimowe

Majeranek ogrodowy

MajeranekMajeranek ogrodowy (Origanum majorana) jest rośliną roczną lub dwuletnią, wysokości 30-50 cm. Ma małe, jajowate liście. Białawe lub lila kwiaty są zebrane w nibyokółki otoczone liśćmi przykwiatowymi (podsadkami) i tworzą podbaldachy na szczytach pędów. Cała roślina jest owłosiona. Majeranek występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, uprawia się go w Hiszpanii, na Węgrzech, a także w Polsce.

czytaj więcej

Wzbogacanie gleby

Nie zaDżdżownicawsze podłoże w naszym ogrodzie jest odpowiednie dla roślin, które posadziliśmy lub planujemy posadzić. Aby odpowiednio wzbogacić ziemię, najpierw należy określić jej szczegółowe parametry i porównać z optymalnymi wynikami. Ich wskazana uśredniona wartość została ustalona według metody uniwersalnej dla warzyw i roślin ozdobnych. Zawartość składników badana jest w świeżej glebie lub podłożu, natomiast poziom metali ciężkich badany jest w suchej masie gleby. Gdy już wiemy, jakich składników w naszej ziemi brakuje, przystępujemy do działania.

czytaj więcej

Porządki na rabatach

RabatyCo należy robić, by rośliny nie przestawały kwitnąć? Jak porządkować rabaty? W jaki sposób usuwać połamane części roślin i jak sprawić, by kwiatowe grządki ciągle cieszyły nasze oczy? Co robić, by rabaty ciągle wyglądały zjawiskowo, mimo upałów albo ulewnych deszczy?

czytaj więcej

Kwiaty, jakich mało

PassifloraSam fakt, że rodzaj Passiflora obejmuje około 450 gatunków, a do tego należy jeszcze doliczyć niezliczoną liczbę odmian, czyni z męczennicy pnącze jedyne w swoim rodzaju, zdobiące tarasy, parapety mieszkań, ogrody zimowe oraz rabaty. Pojemniki do uprawy passiflory powinny być dosyć obszerne i wyposażone w kratkę podporową. Rośliny lubią ciepło, dlatego eksponuje się je w pełnym słońcu i na stanowiskach osłoniętych od wiatru. To, jak długo pozostaną na wolnym powietrzu, zależy od temperatury; przestawia się je w ciepłe miejsce, gdy słupek rtęci spada poniżej pięciu kresek, bardziej wrażliwe gatunki i odmiany muszą się rozwijać w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Męczennicę podlewa się umiarkowanie tak, aby nie dopuścić do przemoczenia bryły korzeniowej. Latem zasila się ją nawozem raz w tygodniu.

czytaj więcej

Wdzięk, czar, uroda

Biała liliaStały się symbolem piękna już w prehistorii. Lilie. Przez całe wieki wydawały się tak doskonałe, że były tylko podziwiane. Uprawiano je więc takimi, jakimi stworzyła je natura. Rodzaj Lilium liczy około 100 gatunków roślin cebulowych wieloletnich. Rosną one w pasie ciągnącym się przez całą strefę umiarkowaną, nie sięgając do 55 stopni szerokości geograficznej na północy, i wkraczają w strefę podzwrotnikową i zwrotnikową na południu (im dalej na południe, tym wyżej w górach), unikając suchych obszarów stepowych.

czytaj więcej